Pnömatik Hortumlar

Bir hidrolik hortum, hidrolik sıvısını hidrolik bileşenlere, valflere, aktüatörlere ve aletlere taşımak için özel olarak tasarlanmıştır. Hidrolik sistemler genellikle yüksek veya çok yüksek basınçlarda çalıştığından tipik olarak esnektir, genellikle güçlendirilir ve genellikle birkaç takviye katmanı ile yapılır. Hidrolik hortum, çeşitli endüstriyel hidrolik sistemlerde kullanılır.

Pnömatik Hortum Nedir?

Pnömatik boru ve hortumun temel işlevi basınçlı havayı aktüatörlere, vanalara, aletlere ve diğer cihazlara iletmektir. Ancak piyasada sayısız tip ve boyutta boru ve hortum vardır

Pnömatik Hortum Özellikleri ve Kullanımı

Pnömatik hortum genellikle bir iç borudan, bir veya daha fazla takviye örgülü veya spiral sarılı elyaf katmanından ve bir dış koruyucu kılıftan oluşur. Genel anlamda, hortum, borudan daha sağlamdır, ancak maliyeti daha fazladır. Hava beslemesi ve uygulaması, gerekli ürün performansı için bir temel oluşturur. Akış gereksinimleri, hortum veya tüp boyutunun belirlenmesine yardımcı olur. Çok küçük bir iç çap akışı seçmek, servis ömrünü kısaltan basınç kayıpları, verimsizlikğe neden olur. Diğer taraftan, çok büyük bir çap, gerekli ağırlık, boyut kullanılırsa daha iyi sonuç verir.

Ayrıca, ürünlerin belirtilen maksimum çalışma basıncının altında çalışmasını sağlamak gerekir. Üreticiler genellikle boruları derecelendirmek için patlama basıncını 24 °C’de ölçer ve daha sonra maksimum çalışma basıncını belirlemek için uygun bir güvenlik faktörüne böler. Yayınlanmış patlama basıncı derecelendirmeleri yalnızca üretim testi amaçlıdır. Hiçbir şekilde bir ürünün basınç yükselmelerinde güvenle kullanabileceğini veya başka bir şekilde maksimum çalışma basıncının üzerinde çalışabileceğini göstermez. 

Termoplastik boru birçok farklı ve yaygın kullanılan malzemeden yapılır. Ancak üreticiler özel ihtiyaçlara göre sayısız polimer formülasyonu sunar.

Pnömatik uygulamalarda kullanılan tipik boru malzemeleri

Poliüretan boruları güçlü, esnek, bükülme ve aşınmaya karşı dayanıklıdır ve yakıtlar ve yağlarla temasa dayanır. Genellikle pnömatik çalıştırma ve mantık sistemlerinde, robotik ve vakum ekipmanlarında, çeşitli yarı iletken üretim, tıbbi ve laboratuvar uygulamalarında kullanılır.

Naylon boru sert, hafif ve boyutsal olarak stabildir. Yüksek basınçlı pnömatikler, dar alanlarda yönlendirme esnekliği, yüksek eğilme/yorulma direnci ve düşük su emilimi için formüle edilebilir.

Polietilen boru, genellikle düşük basınçlı pnömatik kontrollerde kullanılır. Kimyasallara ve çözücülere karşı geniş direnci, iyi esneklik ve nispeten düşük maliyetlidir.

HDPE boru, kesiklere ve fiziksel hasara direnç gösteren ve polietilen borudan daha yüksek patlama basıncına sahip yarı sert versiyonlarda gelir.

Polivinil klorür (PVC) boru hafif ve genellikle naylon ve polietilenden daha esnektir, iyi bir kimyasal direnç sunar ve arka arkaya sterilize edilebilir. Düşük basınçlı tıbbi uygulamalar için uygundur ve gıda ve ilaçlarla temas için FDA şartnamelerine uygun şekilde formüle edilebilir. PVC borular tipik olarak berraktır ve bu nedenle görünür bir akış belirtisinin gerekli olduğu yerlerde çok uygundur.

Polipropilen boru, gıdayla temas eden uygulamalar için formüle edilebilir, kimyasal saldırılara karşı dayanıklıdır ve dış mekan uygulamalarında UV radyasyonuna dayanabilir. Önemli bir faktör, kanal boyunca taşınan akışkanların uyumluluğudır. Örneğin, hava sistemlerinde, hava yağlayıcılarından gelen yağın yanı sıra kompresör tarafından alınan dumanlar veya diğer maddeler de iç boruyu etkileyebilir. Hortum ve boru tertibatları kimyasal maddeler, ozon, UV radyasyonu, tuzlu su, hava kirleticiler ve bozulmaya ve erken bozulmaya neden olan diğer maddelerden etkilenebilir. Ayrıca dış mekanik etkiler, hortum ve boru arızasını hızlandırabilir. Riskli yükler arasında, aşırı esneme, büküm, bükülme, gerilme ve yandan yükleme ve titreşim sayılabilir. Ayrıca, tümü erken bozulmaya yol açabilecek minimum bükülme yarıçapının aşınmasına, takılmasına veya bükülmesine ve aşındırıcı yıpranmaya karşı da koruma sağlanmalıdır.

Kesilmiş, aşınmış veya başka bir şekilde zarar görmüş tüm hortum veya tüpleri değiştirilmelidir. Hortum seçerken göz önünde bulundurulması gereken iki genel fiziksel özellik, esneklik ve bükülme direncidir. Bunlar genellikle özneldir ve örnekleri üreticinin literatürüne dayandırmak yerine, karşılaştırmak daha iyidir.

Başka bir fiziksel özellik renktir. Tüp, bileşiğe bağlı olarak berrak olduğu kadar geniş bir renk yelpazesinde gelir. Ayrıca, montajın içinde ve dışındaki sıcaklık ve ısının boru malzemeleri üzerindeki etkisi görmezden gelinemez. Daima minimum ve maksimum sıcaklık sınırları dahilinde çalışılmalıdır.

Bağlantı parçaları için diğer önemli hususlar arasında basınç tutma kapasitesi, kurulum kolaylığı, boyut ve ağırlık, korozyon direnci ve tabii ki maliyet sayılabilir. Hortum düz uzunluklarda ekstrüzyona tabi tutulur ve makaralarda saklanır, yay benzeri sargılara kalıplanabilir. Bu, hortumların gerektiği kadar genişlemesini sağlar.

Bobin çapı, boru çapı, duvar kalınlığı ve malzeme tipi geri çekilebilirliği etkiler. Daha küçük ve daha sıkı bobinler, daha büyük bobinlerden daha fazla geri çekme kuvveti oluşturur. Poliüretan ve naylon genellikle daha fazla malzeme hafızası özellikleri sunar. Bunlar ürünün daha kolay çökmesine izin verme eğilimindedir. Standart ürünlere ek olarak birçok varyasyon vardır. Bu, yüksek mukavemet, aşınma direnci veya belirli bir kimyasal maddeyle uyumluluk gibi özel nitelikler için üretilen ürünleri içerebilir.