Pnömatik hortum ve borunun temel işlevi basınçlı havayı aktüatörlere, vanalara, aletlere ve diğer cihazlara iletmektir. Ancak piyasada sayısız tip ve boyutta boru ve hortum vardır, bu nedenle mühendisler verilen görev için doğru olanı seçmek için bir takım önemli faktörleri göz önünde bulundurmalıdır.

İnşaat sektöründe hava ile çalışan uygulamaları için hortum, tek bir malzemeden ekstrüde edilebilir veya daha yüksek güç için içten, tipik olarak tekstil elyaflarıyla takviye edilebilir. Pnömatik hortum genellikle bir iç borudan, bir veya daha fazla takviye örgülü veya spiral sarılı elyaf katmanından ve bir dış koruyucu kılıftan oluşur. Genel anlamda, hortum borudan daha sağlamdır, ancak maliyeti daha fazladır.

Hava beslemesi ve uygulaması, gerekli ürün performansı için bir temel oluşturmuştur. Akış gereksinimleri, hortum veya tüp boyutunun belirlenmesine yardımcı olur. Hortum ID ile belirtilirken, boru genellikle OD ve et kalınlığı ile belirtilir. Yine de, çok küçük bir iç çapın boğulma akışını seçmek, basınç kaybına, verimsizliğe ve servis ömrünü kısaltabilecek aşırı akışkan hızına neden olur. Diğer taraftan, çok büyük bir çap, gerekli ağırlık, boyut ve maliyetten daha yüksek sonuç verir.

Ayrıca, ürünlerin belirtilen maksimum çalışma basıncının altında çalışmasını sağlayın. Üreticiler genellikle patlama basıncını 24 derecede ölçerek boruları derecelendirir ve daha sonra maksimum çalışma basıncını belirlemek için uygun bir güvenlik faktörü ( 3/1 veya 4:/1) ile böler. Yayınlanmış patlama basıncı derecelendirmelerinin yalnızca üretim testi amaçlı olduğunu ve hiçbir şekilde bir ürünün basınç yükselmelerini güvenle kullanabileceğini veya başka bir şekilde maksimum çalışma basıncının üzerinde çalışabileceğini göstermediğini unutmayın. Ayrıca, bazı ürünlerin çökme olmadan yaklaşık 28 inç Hg’ye kadar vakum kullandığını unutmayın.

Termoplastik boru birçok yaygın malzemeden yapılmıştır. Ancak üreticiler özel ihtiyaçlara göre sayısız polimer formülasyonu sunar. Pnömatik uygulamalarda kullanılan tipik boru malzemeleri şöyledir. Poliüretan boruları güçlü, esnek, bükülme ve aşınmaya karşı dayanıklıdır ve yakıt ve yağlarla temasa karşı dayanıklıdır. Yaygın olarak pnömatik çalıştırma ve mantık sistemlerinde, robotik ve vakum ekipmanlarında ve çeşitli yarı iletken imalatlarında, tıbbi ve laboratuvar uygulamalarında kullanılır.

Naylon boru sert, hafif ve boyutsal olarak stabildir. Yüksek basınçlı pnömatikler, dar alanlarda yönlendirme esnekliği, yüksek eğilme-yorulma direnci ve düşük su emilimi için formüle edilebilir.

Polietilen boru, genellikle düşük basınçlı pnömatik ve pnömatik kontrollerde kullanılır. Kimyasallara ve çözücülere karşı geniş direnci, iyi esneklik ve nispeten düşük maliyetlidir. HDPE boru, kesiklere ve fiziksel hasara direnç gösteren ve polietilen borulara göre daha yüksek patlama basıncına sahip yarı sert versiyonlarda gelir.

Polivinil klorür yani PVC boru hafif ve genellikle naylon ve polietilenden daha esnektir, iyi bir kimyasal direnç sunar ve tekrar tekrar sterilize edilebilir. Düşük basınçlı tıbbi uygulamalar için uygundur ve gıda ve ilaçlarla temas için şartnamelere uygun şekilde formüle edilebilir. PVC boru tipik olarak açıktır ve bu nedenle görünür bir akış belirtisinin gerekli olduğu yerlerde çok uygundur. Polipropilen boru, gıdayla temas eden uygulamalar için formüle edilebilir, kimyasal saldırılara karşı dayanıklıdır ve dış mekan uygulamalarında UV radyasyonuna dayanabilir.

Mühendisler her malzemenin özelliklerini, faydalarını ve sakıncalarını tartıştırmalıdır. Önemli bir faktör, kanal boyunca taşınan akışkanların uyumluluğudır. Örneğin, hava sistemlerinde, hava yağlayıcılarından gelen yağ ile kompresör tarafından alınan duman veya diğer maddeler iç boruyu etkileyebilir. Aynı şekilde, dış çevresel maruz kalma da buna dahildir.

Hortum ve boru tertibatları kimyasal maddeler, ozon, UV radyasyonu, tuzlu su, hava kirleticiler ve bozulmaya ve erken bozulmaya neden olan diğer maddelerden etkilenebilir. Dış mekanik etkiler ayrıca hortum ve boru arızasını hızlandırabilir. Akılda tutulması gereken yükler arasında aşırı esneme, büküm, bükülme, gerilme ve yandan yükleme ve titreşim vardır.

Ayrıca, erken bozulmaya yol açabilecek minimum bükülme yarıçapının aşınmasına, takılmasına veya bükülmesine karşı aşındırıcı yıpranmaya karşı da koruma sağlanmalıdır. Kesilmiş, aşınmış veya başka bir şekilde zarar görmüş tüm hortum veya tüpleri değiştirin ve atın.

Boru seçerken göz önünde bulundurulması gereken iki genel fiziksel özellik esneklik ve bükülme direncidir. Bunlar genellikle özneldir ve örnekleri üreticinin literatürüne dayanmak yerine karşılaştırmak en iyisidir. Başka bir fiziksel özellik renktir. Tüp, bileşiğe bağlı olarak berrak olduğu kadar geniş bir renk yelpazesinde gelir. Ayrıca, sıcaklık ve ısının boru malzemeleri üzerindeki etkisini görmezden gelmeyin.

Daima minimum ve maksimum sıcaklık sınırları dahilinde çalışın. Özellikle, yüksek sıcaklıkların, özellikle boru malzemeleri üst sıcaklık limitlerine ulaştığında çalışma basıncını etkileyeceğini unutmayın.

Çiftleşme bileşenlerine bağlantı için pnömatik tüp ve hortum düzenekleri inşa etmek için pek çok donanım mevcuttur. Dikenli, bas bağla, çarpık, kıvrılmış ve tekrar kullanılabilir versiyonları vardır ve plastik, pirinç, çelik, paslanmaz çelik ve diğer malzemelerden üretilmiştirler.

Her montaj tasarımı, her türlü boru veya hortum tipine uygun olmadığından, tesisatçıların ve boruların veya hortumların birbirleriyle uyumlu olmasını sağlamalıdır. Bağlantı parçaları için diğer önemli hususlar arasında basınç tutma kapasitesi, kurulum kolaylığı, boyut ve ağırlık, korozyon direnci ve tabii ki maliyet sayılabilir.

Boru düz uzunluklarda ekstrüzyona tabi tutulur ve makaralarda saklanır, ancak yay benzeri sargılara kalıplanabilir. Bu, boruların gerektiği kadar genişlemesini sağlar, daha sonra eski depolama için kompakt bir yapılandırmaya geri çekilir. Kuyruklar, sargılı kısmın her bir ucundan uzanan kısa, düz boru uzunlukları, bağlantı tertibatını kolaylaştırır.

Bobin çapı, boru çapı, duvar kalınlığı ve malzeme tipi geri çekilebilirliği etkiler. Daha küçük ve daha sıkı bobinler, daha büyük bobinlerden daha fazla geri çekme kuvveti oluşturur; poliüretan ve naylon genellikle daha iyi malzeme hafızası özellikleri sunar. Bunlar ürünün daha kolay çökmesine izin verme eğilimindedir.

Standart ürünlere ek olarak birçok varyasyon vardır. Bu, yüksek mukavemet, aşınma direnci veya belirli bir kimyasal maddeyle uyumluluk gibi özel nitelikler için üretilen ürünleri içerebilir. Alev direnci, kaynak sıçrama direnci ve elektriksel iletkenlik ya da iletkenlik dışı özellikler, iki malzemenin özelliklerini tek bir tüpte birleştiren koekstrüde ürünler ve tek bir düzende birbirine bağlanmış çoklu borular veya dirsekler halinde oluşturulmuş borular.

Son olarak, hortum ve borular bazen FDA, DoT, UL ve ISO gibi standartları karşılamalıdır. Ürün uyumluluğu ile ilgili sorular ortaya çıktığında, uzmanlar her zaman saygın üreticilerin uygulama mühendislerinden tavsiye almasını önerir.

Bir cevap yazın