Hidrolik Hortumlar

Bir hidrolik hortum, hidrolik sıvısını hidrolik bileşenlere, valflere, aktüatörlere ve aletlere taşımak için özel olarak tasarlanmıştır. Hidrolik sistemler genellikle yüksek veya çok yüksek basınçlarda çalıştığından tipik olarak esnektir, genellikle güçlendirilir ve genellikle birkaç takviye katmanı ile yapılır. Hidrolik hortum, çeşitli endüstriyel hidrolik sistemlerde kullanılır.

Hidrolik Hortum Nedir?

Bir hidrolik hortum, hidrolik sıvısını hidrolik bileşenlere, valflere, aktüatörlere ve aletlere taşımak için özel olarak tasarlanmıştır. Hidrolik sistemler genellikle yüksek veya çok yüksek basınçlarda çalıştığından tipik olarak esnektir. Genellikle güçlendirilir ve birkaç takviye katmanı ile yapılır.

Hidrolik Hortum Özellikleri ve Kullanımı

Hidrolik hortum, çeşitli endüstriyel hidrolik sistemlerde kullanılır. Boyutlar, performans özellikleri, yapım seçenekleri ve diğer özellikler, hidrolik hortum ararken dikkat edilmesi gereken önemli parametrelerdir. Hidrolik hortum seçiminde önemli olan iç çap, dış çap ve minimum bükülme yarıçapıdır. Hidrolik hortum boyutları, hortumun iç ve dış çapı ile gösterilir. İç çap, hortumun veya astarın içini ifade eder. Dış çap genellikle oluklu veya kıvrımlı yapı hortumları için nominal bir özelliktir. Minimum bükülme yarıçapı, kabul edilebilir bir hortum kesiti deformasyonu ve herhangi bir donatıdaki mekanik bükülme sınırının bir kombinasyonuna dayanmaktadır.

Hidrolik hortumların güçlendirilmiş, sarmal, oluklu veya kıvrılmış modelleri vardır. Güçlendirilmiş hortum, bazı takviye elemanlarıyla inşa edilmiştir. Bu hortum stilleri arasında tekstil örgüsü, tel örgüsü, tel helezonu ve birçok katman konfigürasyonundaki diğer tasarımlar bulunur. Sarılmış hortumların özelliği esnekliktir. Bu özellik genişletilmesini ve saklanmasını kolaylaştırır.

Oluklu hortum, esneklik, sıkıştırma ve uzatma kapasitesini arttırmak için oluklar, kıvrımlar veya spiral kıvrımlar içerir. Çok elemanlı hidrolik hortumlar, düz, şeritli veya paketlenmiş bir konfigürasyonda bir araya getirilmiş veya yapıştırılmış birden fazla hortumdan yapılmıştır.

Hidrolik hortumlarda bulunan diğer özellikleri arasında entegre uç bağlantıları, antistatik, yassı/düz, ezilmeye dayanıklı, aleve dayanıklı ve patlamaya dayanıklı olanlar sayılabilir. Ek olarak, malzeme, taşınan akışkanın tipi, konsantrasyonu hortum kapağına zarar verebilecek maddeler içerebilir. Özel yağlar veya kimyasallar taşımak için farklı hortum seçenekleri bulunur. Aynı durum zorlu ortamlara maruz kalan hortumlar için de geçerlidir. UV ışığı, ozon, tuzlu su, kimyasal maddeler ve kirletici maddeler erken bozulmaya neden olabilir.

Hidrolik hortum genellikle birden fazla malzemeden yapılsa da, en yaygın kullanılan malzemeler elastomerler, floropolimerler, silikon, termoplastikler, metal, kompozit ve lamine yapılardır. Elastomerik veya kauçuk hidrolik hortumlar genellikle esneklikleri için seçilir. Floropolimer hortum esneklik, kullanım ömrü, üstün kimyasal ve korozyon direnci sağlar ve yüksek sıcaklıklara dayanabilir.

Termoplastik hidrolik hortum, sıkı minimum yatak yarıçapı ve mükemmel bükülme direnci sunar. Metal hortumlar yüksek sıcaklıktaki akış malzemelerini taşıyabilir ve genellikle çok yüksek basınçlara dayanabilirler. Sert veya esnek olabilirler. Esnek hortumlar, sert borularla karşılaştırıldığında yönlendirilmesi ve kurulması daha kolaydır. Titreşimi, gürültüyü azaltır, basınç dalgalanmasını azaltır ve parçalar arasında harekete izin verir. 

Uygun Hortum Seçimi

Hortum seçerken aşağıdaki unsurlara dikkat etmelisiniz.

Boyut: Gereken iç çap nedir? Dış çap önemli mi? 

Sıcaklık: Taşınan maddenin sıcaklığı nedir? Çevre sıcaklığı nedir?

Uygulama: Hortum nerede kullanılcak?

Taşınacak malzeme: Hortum ne tür madde taşıyacak? Hortumun yapısı uyumlu mu?

Basınç: Sistem basıncı nedir? Hortum üzerinde herhangi bir dış kuvvet veya basınç var mı?

Uçlar, kaplinler veya kamloklar: Birleştirme için gereken bağlantı elemanları nelerdir? Aktarın hacmi ve hızı nedir?