Akaryakıt tankerleri, kara/deniz tankerlerinde, doldurma ve boşaltma işlemlerinde kullanılan hortumların hızlı bağlantı başlıklarına kamlok adı verilir. Bağlantı tipi ve kullanım amacına göre kamlok türleri vardır. Kamloklar, 1″ (inch) ‘den 6″’e kadar ölçülerde alüminyum, paslanmaz çelik veya prinçten üretilir.

Kamlok nerede kullanılır?

Alüminyum kamlok hortum kaplinleri, PVC emme, boşaltma hortumlarının ve endüstriyel tarım, inşaat ve sanayi hortumlarının basit bağlantı, bağlantı kesme işlemini yapar. Su, hidrolik yağı, soğutma suyu, benzin ve petrol ürünleri aktarımı kullanılırlar.

B Tipi alüminyum kamlok kuplör normalde F Tipi adaptörle, bazen de A & E ve DP ile aynı büyüklükte kullanılır. Alüminyum kamlok, hortumun bir çıtçıtla bağlanmasını, çıkarılmasını sağlar ve ipliğin, flanşın sorunlu çalışmasını engeller.

Gövdesi alüminyum esaslı malzemeden contası nitrilden üretilir. Montajları çok basittir. Kavrama, kollarını açarak ve adaptörü kuplöre yerleştirerek bağlanır. Kam kolları daha sonra bağlantıyı tamamlamak için normal el basıncı altında kapatılır. Standart kuplaj, bir kuplörün oluğuna yerleştirilmiş bir nitril kauçuk conta ile sağlanır. Bağlantı elemanları: alüminyum, pirinç (bronz), paslanmaz çelik, cam elyafı ile güçlendirilmiş polipropilen.


D Tipi kamlok normalde A tipi adaptörlerle kullanılır, ancak E ve F tipi adaptörlerle ve aynı boyuttaki DP ile kullanılabilir.

Bir cevap yazın