Akaryakıt Hortumları

Akaryakıt ve buhar yakıt hortumları, yoğun ısıyla, birleşik baskılara dayanmak için tasarlanmış, yakıt sistemi ve yakıt formülasyonları için tasarlanmış özel bileşenlerden imal edilir. Dizel, biyodizel, çeşitli etanol, metanol bazlı, benzinli yakıt alternatifleri, farklı kimyasal bileşimlere sahip akaryakıtlar için kullanılabilir. Bazı yakıtları diğerlerinden daha aşındırıcı kılan özelliklere sahiptirler. Elektronik Yakıt Enjeksiyonu teknolojisinin gelişimi çalışma basıncını arttırmış ve yakıt hortumu materyallerinin daha sağlam imal edilmesini gerekli hale getirmiştir.

 

 

 

Akaryakıt Hortumu Nedir?

Dizel, biyodizel, çok çeşitli etanol, metanol bazlı, benzinli yakıt alternatifleri, farklı kimyasal bileşimlere sahip akaryakıt ve buhar yakıt türlerinin aktarımında kullanılan, bu yakıtların aşındırıcı özelliklerine dayanıklı hortumlara verilen genel isimdir.

 

Akaryakıt Hortumu Özellikleri ve Kullanımı

2011 yılında benzinliklerde ve diğer akaryakıt tesislerinde pompalardaki yakıt formülasyonları değişti. Geleneksel hortumlar yakıt türlerinden bazılarının aktarımında kullanılamaz. Bu nedenle yeni nesil yedek yakıt hortumları gündeme gelmiştir. Yakıt enjeksiyon hortumları, herhangi bir yakıt enjeksiyon uygulamasında kullanılabilir ve çeşitli yakıt hortumu değişim ihtiyçlarına tek bir çözüm sunar. Etanol ve benzin karışımlı yakıtların aşındırıcı özelliklerinekarşı yüksek direnç gösterir ve artan yakıt çeşitliliğinden etkilenmez. Aynı zamanda hortum duvarından buhar geçirgenliğini önler.

İyi bir yakıt hortumunun özellikleri

 1. Isı ve agresif yakıtlara karşı güçlendirilmiş bariyer borusuna sahiptir.
 2. Termoplastik buhara dayanıklı malzemeden üretilir.
 3. Bozulmaya karşı ikinci bir savunma görevi gören yapışma katmanına sahiptir.
 4. Yüksek performans için güçlendirilmiş tekstil spiral örgüye sahiptir.
 5. Ozon ve sıcağa karşı koruyan dış kapağa sahiptir.

Tüm yakıt hortumları aynı değildir. Her hortum belirli koşullar altında gerçekleştirilecek ve malzeme spesifikasyonlarına uyacak şekilde tasarlanmıştır. Tesisatçılar genelde yakıt hortumlarında kurulum problemiyle karşılaşırlar ve uygun olmayan bir hortumun takılması, yakıt sisteminin tasarımını bozabilir.

Yakıt hortumlarında arıza nedenleri

 1. Uygun olmayan hortum seçimi
 2. Yakıt uyumsuzluğu
 3. Yetersiz ekleme derinliği
 4. Bükülmüş hortum
 5. Hortum aşınması
 6. Aşırı soğuk ve sıcak
 7. Hortum minimum bükülme yarıçapının aşılması
 8. Hortumun bükülmesi veya ezilmesi
 9. Yanlış sıkılmış kelepçeler
 10. Çalışma ömrünün bitmiş olması

Her iş için güvenli servis sağlayan uygun bir yakıt hortumu vardır. Doğru çalışma basıncına sahip çok amaçlı hortumlar, biyodizel hariç tüm yakıt sistemlerindeki kelepçeli hortum uygulamaları için önerilir. Çok küçük çaplı, bağlantı ve vakum hortumları olarak kullanım için uygun olan özel yakıt hortumları da mevcuttur. Aracın doldurma ağzı ile yakıt deposu arasındaki bağlantı için esnek hortumlar vardır.